

Introductie en visie
In de regio Oost-Nederland wordt al jaren samengewerkt op gebied van zorg voor patiënten met hematologische aandoeningen. Deze samenwerking is in de loop der tijd uitgegroeid tot een netwerksamenwerking.
lees meerIntroductie en visie
In de regio Oost-Nederland wordt al jaren samengewerkt op gebied van zorg voor patiënten met hematologische aandoeningen. Deze samenwerking is in de loop der tijd uitgegroeid tot een netwerksamenwerking. Het doel van het netwerk is patiënten gezamenlijk hoogwaardige zorg leveren.
Belangrijkste uitgangspunten
De belangrijkste uitgangspunten van het netwerk zijn:
- De zorg blijft, in de volle breedte, beschikbaar in de regio
- De zorg, waar mogelijk, dicht bij huis aanbieden
- Patiënten, waar mogelijk, behandelen in studieverband
Deelnemende ziekenhuizen
De ziekenhuizen die in het netwerk hematologische zorg met elkaar samenwerken zijn:
- Bernhoven, Uden
- Canisius Wilhelmina Ziekenhuis, Nijmegen
- Jeroen Bosch Ziekenhuis, ’s-Hertogenbosch
- Maasziekenhuis Pantein, Beugen
- Radboudumc, Nijmegen
- Rijnstate, Arnhem
- Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem
- Ziekenhuis Gelderse Vallei, Ede
Onco Oost
Sinds november 2024 is het netwerk hematologische zorg onderdeel geworden van het overkoepelende netwerk Onco Oost.
Organisatie
Netwerkbestuur
Het netwerk hematologische zorg heeft een netwerkbestuur, waar elk ziekenhuis uit het netwerk in vertegenwoordigd is. In dit bestuur worden onderwerpen die betrekking hebben op de regionale samenwerking voorbereid en afgestemd. Terugkoppeling vindt plaats in het regionaal overleg.
Samenstelling netwerkbestuur
Voorzitters
- Marloes Cuijpers, Rijnstate
- Wendy Stevens, Radboudumc
Bestuursleden
- Esther van Bladel, Slingeland Ziekenhuis
- Geneviève Ector, Rijnstate
- Lindy Frankort, Maasziekenhuis Pantein
- Alexandra Herbers, Jeroen Bosch Ziekenhuis
- Saskia Langemeijer, Radboudumc
- Inge Ludwig, Bernhoven
- Gerjo Velders, Gelderse Vallei
- Rebecca Verheggen, Canisius Wilhelmina Ziekenhuis
Beleidsadviseur
- Bas van Haren, Onco Oost
Overlegvormen
Naast de bijeenkomsten van het netwerkbestuur kent het netwerk hematologische zorg een regionaal overleg en een overleg van het verpleegkundig netwerk.
Regionaal overleg
Aan het regionaal overleg nemen hematologen en verpleegkundig specialisten van de verschillende ziekenhuizen in het netwerk deel. Afhankelijk van de agenda sluiten er ook pathologen, radiotherapeuten en laboratoriumspecialisten aan.
De agenda van het regionaal overleg bestaat uit het bespreken van onderwerpen die gerelateerd zijn aan de netwerksamenwerking. Ook (initiatieven voor) klinische studies, ontwikkelingen rondom diagnostiek- en behandelprotocollen en regiorapportages van data uit de Nederlandse Kankerregistratie (NKR) komen aan bod.
Verpleegkundig overleg
Het overleg van het verpleegkundig netwerk wordt bijgewoond door verpleegkundig specialisten, verpleegkundig consulenten en verpleegkundigen van de verschillende ziekenhuizen.
Dit overleg richt zich onder andere op kennisuitwisseling en afstemming over verpleegkundige onderwerpen op het gebied van de hematologie, waaronder ook de zorg bij stamceltransplantaties.
Meer informatie over de samenwerking
Diagnostiek en behandeling
Er zijn gezamenlijke protocollen en afspraken over consultatie en verwijzing.
lees meerDiagnostiek en behandeling
Diagnostiek- en behandelprotocollen
De diagnostiek- en behandelprotocollen van het netwerk hematologische zorg zijn gepubliceerd op de website Hematologie-wijzer. Deze protocollen zijn afgeleid van landelijke en internationale diagnostiek- en behandelrichtlijnen.
Waar nodig zijn op regionaal niveau (werk)afspraken gemaakt. Zo is de uit te voeren diagnostiek van de meest voorkomende hematologische aandoeningen gezamenlijk vastgesteld.
Consultatie en verwijzing
De meeste hematologische zorg kan door alle ziekenhuizen in het netwerk hematologische zorg worden geleverd. Over bepaalde complexe behandelingen, zoals bij acute leukemie of agressieve lymfomen, zijn afspraken gemaakt over waar in het netwerk welke behandelingen gegeven worden.
Behandeling van stollingsafwijkingen
Complexe zorg voor hemofilie en andere stollingsafwijkingen wordt verleend via het Hemofilie behandelcentrum Nijmegen - Eindhoven - Maastricht (HBC-NEM), een samenwerking tussen Radboudumc, Máxima Medisch Centrum en het Maastricht UMC. Middels een verlengde arm constructie kunnen patiënten in overleg met het HBC-NEM in een aantal ziekenhuizen in het netwerk behandeld worden met hemostatica.
Behandeling van hemoglobinopathie
De zorg voor patiënten met een hemoglobinopathie, zoals thalassemie of sikkelcelanemie, vindt plaats in afstemming met het Radboudumc of een ander expertisecentrum.
Cellulaire therapie
Onder cellulaire therapie vallen allogene en autologe stamceltransplantaties (SCT) en CAR-T-celtherapie. Deze behandelingen worden uitgevoerd in het Radboudumc.
Patiënten die een allogene SCT hebben gehad blijven onder behandeling en controle van het Radboudumc. Patiënten die een autologe SCT krijgen, worden na de transplantatie terug verwezen naar het eigen ziekenhuis. Het Radboudumc heeft met de volgende ziekenhuizen afspraken over terug verwijzing op dag +1 na de autologe SCT:
- Canisius Wilhelmina Ziekenhuis
- Jeroen Bosch Ziekenhuis
- Rijnstate
- Slingeland Ziekenhuis
- Ziekenhuis Gelderse Vallei
Regionale MDO's
In een MDO wordt de expertise van de verschillende betrokken specialismen samengebracht.
lees meerRegionale MDO's
In een multidisciplinair overleg (MDO) wordt de expertise van de verschillende betrokken specialismen, die nodig is voor het stellen van de juiste diagnose en het vaststellen van een adequaat behandelplan, samengebracht. Daarnaast heeft deze overlegvorm een functie in het identificeren van kandidaten voor klinische studies, het efficiënt en verantwoord gebruik van dure geneesmiddelen en het delen van kennis.
Aan een MDO nemen hematologen, verpleegkundig specialisten, verpleegkundig consulenten, pathologen, radiologen, nucleair geneeskundigen, radiotherapeuten en laboratoriumspecialisten deel. De ondersteunende specialismen sluiten veelal op indicatie aan. Indien nodig, kunnen ook andere specialismen betrokken worden.
Afhankelijk van de indicatie worden patiënten, conform landelijk beleid, in een lokaal of regionaal MDO besproken. Aan een regionaal MDO nemen zorgverleners uit meerdere ziekenhuizen deel, waaronder minimaal één hematoloog van het Radboudumc.
Regionale MDO’s in het netwerk
Het netwerk hematologische zorg kent de volgende regionale MDO’s:
- Jeroen Bosch Ziekenhuis, Bernhoven, Radboudumc
- Canisius Wilhelmina Ziekenhuis, Radboudumc
- Slingeland Ziekenhuis, Radboudumc
- Rijnstate, Ziekenhuis Gelderse Vallei, Radboudumc
- Maasziekenhuis Pantein, Radboudumc
Regionaal MDO AML / MDS
Patiënten met (verdenking op) acute myeloïde leukemie (AML), hoog risico myelodysplastisch syndroom (MDS) of andere complexe myeloïde casuïstiek worden besproken in het regionaal MDO AML / MDS. Dit is een apart ziektebeeld specifiek MDO waar alle ziekenhuizen in het netwerk aan deel kunnen nemen.
Adhoc overleg
Als het bespreken van een patiënt niet kan wachten tot het volgende regionale MDO, dan vindt er adhoc overleg plaats met het Radboudumc.
Wetenschappelijk onderzoek
Het netwerk participeert actief in wetenschappelijk onderzoek.
lees meerWetenschappelijk onderzoek
De ziekenhuizen in het netwerk hematologische zorg participeren actief in wetenschappelijk onderzoek. Dit is van belang om patiënten met de nieuwste geneesmiddelen dan wel volgens de laatste inzichten te kunnen behandelen. In veel landelijke behandelrichtlijnen wordt behandeling in studieverband als eerste optie van behandeling genoemd, wat maakt dat deelname aan studies een wezenlijk onderdeel is van de hematologische praktijk.
In Nederland wordt een significant deel van het hematologisch, wetenschappelijk onderzoek uitgevoerd door de stichting Hemato-Oncologie voor Volwassenen Nederland (HOVON).
Regionale visie
Daar de laatste jaren steeds meer studies voor kleine, specifieke patiëntengroepen worden opgezet, is het vanwege efficiëntie en kosteneffectiviteit niet meer haalbaar om elk ziekenhuis aan elke studie deel te laten nemen. Het streven is om zo veel mogelijk relevante studies in de regio beschikbaar te hebben en om gezamenlijk tot een breed en een op elkaar afgestemd aanbod aan studies te komen, waarbij er rekening gehouden wordt met geografische spreiding.
Bij elk MDO wordt geëvalueerd of er patiënten zijn die in aanmerking komen voor een studie. Indien de studie niet in het eigen ziekenhuis loopt, dan wordt met patiënt een verwijzing naar een deelnemend ziekenhuis (in het netwerk of elders) besproken.
Communicatie over studies
Communicatie over lopende en in voorbereiding zijnde studies vindt plaats via de website Hematologie-wijzer. Zie het onderdeel Studieprotocollen en het Overzicht studies regio’s Onco Oost en OncoZON. Ook worden tijdens het regionaal overleg studies besproken.
Patiëntenvoorlichting
Er is gezamenlijke voorlichting over aandoeningen, onderzoeken en behandelingen.
lees meerPatiëntenvoorlichting
Inhoudelijke voorlichting over ziektebeelden, onderzoeken, behandelingen en deelname aan wetenschappelijk onderzoek wordt in eerste instantie mondeling door de zorgverlener gegeven. Nadere informatievoorziening vindt plaats via:
- Folders
- Website van het eigen ziekenhuis
- Website Hematologie-wijzer
Uniforme voorlichting
Het streven is om patiënten zo uniform mogelijk voor te lichten en de actualiteit van de verstrekte informatie te borgen. Om die reden wordt er zo veel mogelijk gebruik gemaakt dan wel verwezen naar landelijke voorlichting, die binnen een samenwerking tussen patiëntenorganisaties en zorgverleners uit de landelijke werkgroepen zijn opgesteld. Meerdere hematologen in netwerk zijn hierbij betrokken (geweest).
Voorlichtingsbijeenkomsten
Naast schriftelijke voorlichting organiseren met name patiëntenorganisaties op regelmatige basis landelijke en regionale bijeenkomsten waar verschillende hematologen uit het netwerk presentaties verzorgen of meewerken aan workshops.
Samenwerking met patiëntenorganisaties
Er wordt zowel op landelijk als regionaal niveau samengewerkt.
lees meerSamenwerking met patiëntenorganisaties
Op landelijk niveau is er een intensieve samenwerking tussen de patiëntenorganisaties en de werkgroepen van stichting Hemato-Oncologie voor Volwassenen Nederland (HOVON) en de Nederlandse Vereniging voor Hematologie, vooral op het gebied van de ontwikkeling van behandelrichtlijnen en patiëntenvoorlichting. Verschillende hematologen van het netwerk hematologische zorg zijn hier bij betrokken.
Samenwerking op regionaal niveau
Vanuit het netwerk hematologische zorg en de verschillende ziekenhuizen is er regelmatig contact met de patiëntenorganisaties om wensen en behoeften te bespreken. Zo worden er met regelmaat gezamenlijk voorlichtingsbijeenkomsten in de regio georganiseerd.
Kwaliteit en kennisoverdracht
Het netwerk bespreekt regiorapportages en investeert in kennisoverdracht.
lees meerAmbities
Het netwerk hematologische zorg blijft zich er voor inzetten om de hematologische zorg, in de volle breedte, in de regio te behouden en waar mogelijk dicht bij huis aan te bieden.
Toegang tot nieuwe geneesmiddelen
Het netwerk wil de afstemming over trajecten om toegang te krijgen tot nieuwe, dure geneesmiddelen verder verbeteren.
Afstemming van wetenschappelijk onderzoek
De afgelopen jaren heeft het netwerk zich ingezet voor het verbeteren van de regionale afstemming van wetenschappelijk onderzoek. Hier is al veel in bereikt. Het streven is om dit verder door te ontwikkelen.
Zorgtransformatie en digitalisering
Een ontwikkeling, die al langer gaande is, is dat de druk op de zorg steeds groter wordt. Het aantal patiënten neemt toe en tegelijkertijd dienen ziekenhuizen om te gaan met beperktere middelen en mankracht. Dit vraagt om een (nog) efficiëntere organisatie van zorg, waar de ziekenhuizen binnen het netwerk gezamenlijk in op willen trekken. Zo wil het netwerk zich meer gaan richten op zorgtransformatie en verdere digitalisering en het investeren in (reeds beschikbare) digitale platformen en apps.








