Hyperleukocytose en leukostase
Hyperleukocytose, gedefinieerd als een leukocytenaantal van >100*109/l komt voor bij 10-30% van de nieuw gediagnosticeerde ALL en MPAL.
Leukostase komt bij ALL en MPAL pas voor bij extreem hoge leukocytenaantallen (≥300*109/l). Snelle cytoreductie met corticosteroïden is dan geïndiceerd.
Bij extreme hyperleukocytose bestaat er ook een aanzienlijk risico op het tumorlysis syndroom (TLS). Maatregelen omvatten hyperhydratie en rasburicase. Er zijn geen goede ondersteunende gegevens over de rol van leukaferese in deze situatie. Leukaferese is te overwegen bij extreme hyperleukocytose ≥300*109/l en met name als direct gestart wordt met intensieve chemotherapie. Leukaferese ter preventie van TLS vindt bij voorkeur plaats in de dagdienst.
Ga terug naar de ALL homepage.
Ga terug naar de MPAL homepage.
Ga terug naar de algemene homepage Behandelprotocollen.